Kapusta czerwona ma więcej witaminy C i całe bogactwo antocyjanów, które niezmiennie napawają mnie radością we wszystkich filetowych pokarmach.
Kapustę koniecznie pojadaj w surówkach. Wystarczy ją poszatkować, zagnieść z solą, by puściła sok. Dodać pokrojone jabłko, cebulkę, sos jogurtowy np. z dodatkiem pachrangi albo innych pikli, może być także troszkę domowego sambalu.
Świetnie będzie jeśli kapustę ukisisz na przykład według naszego przepisu.
Na każdy kilogram kapusty syp od 10-20 g soli, zależnie od upodobania. Dla mnie łyżka soli (18 g) to zdecydowanie za dużo. Przyprawiaj klasycznie: po 3-4 kulki ziela angielskiego, jałowca, liść laurowy. Tej kapuście trzeba dać więcej czasu na puszczenie soku, nawet 2 godziny. Po tym włożyć do słoika, ubić, uzupełnić sokiem. Braki soku uzupełnić przegotowaną wodą, kapusta musi być cała przykryta. Lekko zakręcić słoik, wstawić go na talerzyk bo będzie fermentować i kipieć kolorem. Trzymać w cieple przez tydzień, ugnieść po 3-4 dniach aby uwolnić gazy. Gotowe.
Z przyjemnością załączam przepis na modro kapusta za autorką Boncloka Anią Lerch-Wójcik
…trza było jom pokronżać i uwarzić. Nikiedy, jak kapusta sie warziła, szło dodać pora grzebyczków, coby piyknie woniało, soli, korzynio, cukru i łoctu do szmaku, a na łostatek dociepać drobno pokroto cebula, pomaścić to szpyrkami i wychłódzić w siyni.